• info@dromerdurak.com
 • 0324 614 04 04 - +90 552 333 01 33

DUDAK DOLGUSU

Dudaklar yüz güzelliğinin en önemli parçasıdır.

 Dolgun dudaklar  tarih boyunca güzelliğin ve estetiğin simgesi olmuştur. Dolgun ve güzel dudaklara sahip olmak kişinin yüz güzelliğini tamamlarken kişiye gençlik ve çekicilik de verir.

Çekici dudaklar için dudak dolgusu yaptırmak isteyenlerin sayısı ise hızla artıyor bazı kişiler yapısal olarak bir ince dudaklara sahipken bazen de yaşlanma ile birlikte dudaklarda hacim kaybına bağlı incelme ve dudak kenarlarının belirginliğinde azalma söz konusu olabilmektedir.  Ayrıca yaşlanma ile birlikte dudağı destekleyen kemik dokunun zayıflaması ve diş kayıpları da dudakların görünümünü bozar.

 Dudak dolgusu ile artık ince dudakları dolgunlaştırmak ve yıllara meydan okuyarak çekici dudaklara sahip olmak artık çok daha kolay dolgu uygulamaları hem yapısal olarak ince dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmakta hem de yaşlanma ile birlikte incelen dudaklara eski hacimlerini geri vermekte en etkili yöntemdir. Dudak dolgularında kullanılan teknikler zaman içinde gelişmiştir ve buna bağlı olarak daha doğal ve dolgun görünen dolgu uygulamaları yapmak mümkündür.

DUDAK DOLGUSU NASIL YAPILIR

Dudaklar çok hassas yapıda olduklarından bu bölgeye yapılan işlemler ağrılı olabilmektedir. Dudaklara dolgu uygulamadan önce anestezik bir krem sürülmesi işlemin konforlu geçmesini sağlar.

Anestezik kremlerin 15-20 dakika bekletilmesi gerekli anesteziyi sağlar ayrıca yeni jenerasyon dolgu maddelerinin içinde anestezik madde bulunması da işlemin ağrısız yapılmasına yardımcı olur. Dudaklar iyice uyuştuktan sonra antiseptik solüsyonla temizlenir ve dolgu maddesi çok ince uçlu iğnelerle dudaklara enjekte edilir uygulama ortalama 20-25 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır hızlı ve kolay bir uygulamadır İşlem sonrasında sosyal yaşamınıza hemen geri dönebilirsiniz.

 

DUDAK DOLGUSU UYGULAMASINDA ÖNEMLİ NOKTALAR NELERDİR

Dudak dolgusu uygulamaları kişinin dudak yapısına göre belirlenir  Her dudağın farklı yapısı bulunur.

Dudak dolgusu olarak hyaluronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır. Dudaklara dolgu uygulamaları farklı şekillerde yapılabilir;

 • Dudak şekillendirme,
 • Dudak’ta kontürleri belirleme veya dudaklara hacim verme şeklinde olabilir.

 Dudak köşelerinin aşağı doğru sarkmış bölümlerine dolgu işlemi yapılarak dudak köşelerinin şekillendirilmesi sağlanabilir.  Dudaklara aşırı dolgu uygulamak doğal görünümü bozmaktadır.

 Üst dudağa yapılan aşırı uygulamalar dudağın ön tarafa doğru çıkmasına ve ‘ördek dudak’ dediğimiz hiç de doğal olmayan bir görünüme neden olur. Dolgu uygulamalarında üst ve alt dudak kalınlıklarının ve oranlarının iyi ayarlanması gereklidir günlük pratiğimiz içinde elinde ünlülerin fotoğraflarıyla veya internet sitelerinde buldukları güzel dudak resimleri ile gelerek “işte dudaklarımın böyle olmasını istiyorum” diyen pek çok hasta var ancak dudak dolgusu yaptırırken abartılı bir görünümden kaçınılması doğallıktan ödün verilmemesi gerektiğini unutmamak gereklidir.

 Amaç yeni bir dudak yaratmak değil  dudak ve yüz anatomisine uygun şekilde doğal güzelliğinizi vurgulayacak uygulamalar yapmak olmalıdır.

DUDAK DOLGUSU UYGULAMASINDAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR

Dudak dolgusu yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli husus dolgu uygulamasından sonra en az 2 saat süreyle kahve, çay Vb. sıcak içecekler ve sıcak yiyecekler tüketilmemesidir.

 İlk bir iki gün dudaklarınızda hassasiyet olabilir. Ama sanıldığı gibi dudaklarda herhangi bir his kaybına neden olmaz. Dolgu yapıldığı gün dudaklara parlatıcı ve ruj sürülmemesi önerilir. Dudağınızı zorlayacak mimiklerden kaçınmanız, uygulamanın öncesinde ve sonrasında alkol tüketilmesi ödem artışına sebep olabileceği için alkol alımına bir süre ara vermeniz gereklidir.

Dudak dolgu işleminden sonra şişlik oluşur, iğneye bağlı morarma meydana gelebilir. Dudak bölgesine buz uygulaması yapılması ödemin inmesini ve dudakların toparlanmasını kolaylaştırır. Ödem ve morluk gidermeye yardımcı olan K vitamini veya arnika içeren krem ve jeller kullanılabilir bu etkiler 2-3 gün içinde geriler.

Uygulamanın sonrasında 3 gün süre ile sauna  hamam ve buhar uygulamaları sıcak su ile banyo aşırı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır. İlk 3 gün alkol ve sigara tüketilmemelidir.

Kanamayı artıran ilaçlar

 • Aspirin
 • Kumadin
 • Heparin
 • Vitamin C/E alımı
 • Omega3, balıkyağı  
 • İçecek/Yiyeceklerden
 • Yeşilçay
 • Ginseng
 • Ekinezya, sarımsak

 Uzak durulmalıdır.

DUDAK DOLGUSU İLE HANGİ UYGULAMALAR YAPILABİLİR

Yapısal olarak veya yaşa bağlı olarak ince dudakların dolgunlaştırılması dudağa hacim verme
 Dudak konturlarının belirginleştirilmesi
 Dudak şekillendirme
 Dudaklardaki asimetrilerin düzeltilmesi
 Dudak kenarındaki aşağı doğru sarkmaların tedavisi
 Dudak üstündeki ince çizgilerin giderilmesi

DUDAK DOLGUSU İÇİN EN UYGUN ADAYLAR KİMLERDİR

Dudak dolgusunu 18 yaş üstünde isteyen herkes yaptırabilir.

 Dudakları yapısal olarak ince olan, yaşla birlikte dudaklarındaki hacmi kaybeden  dudaklarında simetri problemi olan daha biçimli dudaklara sahip olmak isteyen herkes dudak dolgusu için uygun adaylardır.

 En sık dudak dolgunlaştırma dudak şekillendirme ve dudak kontörünün belirginleştirilmesi amacıyla yapılmakla birlikte dudak asimetrilerinin düzeltilmesi dudak üzerindeki ince barkod çizgilerinin giderilmesi ve dudak kenarı sarkmalarının azaltılmasında da kullanılmaktadır.

DUDAK DOLGUSU KİMLERE YAPILMAZ

• Hamile ve emziren kadınlara
• Kanamayı artıran hastalığı olanlara
• Aktif otoimmun hastalığı olanlara
• Dudakta aktif herpes virüs enfeksiyonu geçirenlere  sık uçuk geçiren kişilerin bu konuda doktorunu bilgilendirmesi gerekir.
• Dolgu maddesine karşı aşırı duyarlılığı olan kişilere dolgu uygulaması yapılmaması gerekir.

DUDAK DOLGUSU İÇİN HANGİ DOLGU MADDELERİ KULLANILIR

Dudak dolgusu için hyalüronik asit içeren dolgu maddeleri kullanılır.

 Hyalüroik asit laboratuar ortamında üretilen steril enfeksiyon riski olmayan ve allerji riski oldukça düşük olan bir maddedir. Dudaklar çok hareketli organlar olduğu için dolgu maddeleri yüzün diğer bölgelerine uygulanan dolgulardan daha hızlı erir.

Dudaklara uygulanan hyaluronik asit dolgu maddelerinin kalıcılığı 6-12 aydır. Hyalüronik asit bazlı dolgular su moleküllerini bağlayarak etki ederler. Bu özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek, hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidirler.


Whatsapp Destek

Dr. Ömer DURAK

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?